Lehed

esmaspäev, 25. august 2014

Pasta lillkapsaga

Lillkapsa ostsin juba nädal tagasi, aga söömiseni ei jõudnud. Juhuslikult jäi ikka sellest samast Itaalia köögi raamatust pihku pasta - lillkapsa retsept ja veel uhke nimega

Pennoni rigati con cavolfiore.

1 lillkapsas
2 tassi piima
1 loorberileht
1/4 tassi jahu
soola, pipart
võid
3/4 tassi riivitud parmesani
570 g pastat

Pane suur pott veega keema. Eralda lillkapsaõisikud ja keeda neid 8- 10 minutit. Õngitse nad vahukulbiga välja ja keeda samas vees pasta. Valmista bešamellkaste- kuumuta piima koos loorberilehega. Sulata või panni ja prae selles jahu, kuid ära pruunista! Vala piim pidevalt segades (vispeldades) jahule ja aja keema, pidevalt segades. Keeda 4- 5 minutit. Maitsesta ja lisa juust. Sega kaste, lillkapsas ja al dente pasta.

laupäev, 23. august 2014

Suvikõrvits, tsukiini, kabatšokk...


Kevadel otsustasin kasvatda suvikõrvitsaid. Saak on meeletu- kolmelt taimelt juba 2 suurt kõrvitsat! No ei saa aru, miks õitest vilju ei saanud. Aga sõprade abiga siiski suvikõrvitsat jätkub. Ja kuna Itaalia kokaraamat juba välja otsitud, siis jätkub ka see toidulaine.

Suvikõrvits päikesekuivatatud tomatitega.

10 päikesekuivatatud tomatit
3/4 tassi sooja vett
5 sl õli
1 suur sibul
2 küüslauguküünt
1 kg suvikõrvits
soola, pipart


Lõika tomatid ribadeks. Leota soojas vees, kui kasutasid ilma õlita varianti. Lase 20 minutit seista. Kuumuta õli suures potisja prae selles peenestatud sibul. Kuumuta keskmisel kuumusel klaasjaks muutumiseni. Sega juurde tükeldatud küüslauk ja suvikõrvitsaribad. Hauta 5 minutit pidevalt segades. sega hulka tomatid ja nende leotusvesi. Maitsesta. Suurenda veidi kuumust ja hauta peaaegu pehmeks. Serveeri kuumalt või külmalt.

Ja need 3 musta junni ei ole pildil koka kõrbenud näpud, vaid viinerilapsed, kes said pannil veidi liialt kuuma.

Mu ema oskas küpsetada pealt kõrbenud koorikuga suuri pärmisaiu ja vaid üht kooki, mis tal ka õnnestus. Et saada vähegi vaheldust, hakkasin ise üpris vara saksakeelsete kokaraamatute järgi küpsetamist proovima. Aga ema tehtud kohupiimakook on jäänud klassikaks meie perre- nimelt küpsetame seda juba üle 5 aasta igal korral, kui Rootsis külas käime. Selgi korral nurises tütar, et see on koogi rikkumine küpsetada muul ajal. Aga Maksimas müüdi pirukakohupiima ime odavalt ja see vajas proovimist.

Juubelitordipulbrist kohupiimakook.

1 pk juubeli tordipulbrit
500- 1000 g kohupiima
2 muna
suhkrut
soola
200 g võid vms

Sega kohupiim suhkru, munade ja näputäie soolaga. Määri vorm ja puista põhja 1 kiht tordipulbrit. sellele võitükikesed ja sellele kiht kohupiima jne. Viimaseks kihiks tordipulber ja võitükikesed. 200 kraadises ahjus umbes 1 tund. Igatahes seni, kuni pealt pruun ja enam väga ei värise.

neljapäev, 21. august 2014

Kiirelt ja kergelt

Õnneks on ilmad juba nii palju jahedamad, et saab ka praeahjus süüa teha. Ja suvikõrvitsad on suured ja mahlased. Sellesarnaseid retsepte leidub palju, seepärast keerasin ise täidise kokku.

Täidetud suvikõrvits

1 suvikõrvits
500 g hakkliha
2 tomatit
100 g juustu
2 küüslauguküünt
2 muna
1 sibul
soola, pipart

Poolitasin pikuti suvikõrvitsa ja õõnestasin sisu välja. Hakkisin kõik komponendid ja segasin kokku (ka suvikõrvitsasisu). Täitsin kõrvitsapooled selle massiga ja panin 220 kraadisesse ahju umbes 45 minutiks.
Veidi tumedaks küpsesid nagu pildilt näha :)

teisipäev, 19. august 2014

Peale Itaaliat

Rändasime metsikult veidi mööda Itaaliat. Muljeid niiii palju, et võtan lõpuks ette toidublogist eraldi blogi tegemise, sest see lehekülgede süsteem mind ei rahulda.
Esialgu aga üritasin tuua ka koju Itaalia maitset. Loomulikult ostsime palju erinevaid juustusid ja sõime mõned korrad - pitsat- pastat- no vähemalt miinimumprogrammi täitsime ära.
Pasta Carbonara oli mu esialgne eesmärk kindlasti ära proovida. Ja palju ei puudunud, et polekski õnnestunud. Viimasel õhtul ühes Milano kesklinna pisikeses kohvikus seda siis konsumeerisin. Nii rasvast asja pole ma küll kunagi söönud. Lint makaronid ujusid kastmes, milles tundsin ära suht kalgendumata muna. Aga maitse oli hea. Ja nüüd ma tean, et al dente on meie mõistes ikka päris kõva makaron. Ettekandja käis vabandamas, et neil polnud spagette kohe valmis, kas me oleme nõus sööma tagliatellisid? Kardan, et kui ta poleks ise seda meile teada andnud, poleks meie küll vahest aru saanud.
Kodus otsisin välja Itaalia kokaraamatu ja proovisin järgi teha. Kui retseptis oli öeldud 3 muna, siis lõpuks segasin veel 3 juurde, aga ikka jäid kuivad. Pere küll arvas, et maitse oli sama. (Ja ka Reemus oli õnnelik, kui ta varguselt kätte saime- nuudel rippus mokkade vahelt, sest ta oli kausile põhja teinud)

Spaghetti alla carbonara. 

2 sl oliiviõli
1/2 tassi peekonit 
1 küüslauguküüs
500 g spagette
3 muna
3/4 tassi riivitud parmesaani
soola, musta pipart

Pane keema suur pott veega. Kuumuta õli pannil ja prae selles peekoniribad ja küüslauk. Viska küüslauk ära (miks ometi?). Keevasse vette lisa soola ja keeda selles makaronid al dente. Soojenda suur kauss ja löö sellesse munad. Klopi lahti ja lisa riivitud juust ja sool- pipar. Kalla sellesse kurnatud makaronid ja lisa pannilt kuum rasv ja peekon. Sega läbi.

Tõin Itaaliast pisikesi ümaraid tšillisid. Proovisime Taaliga, et polegi teravad ja oleksin nad peaaegu ahjuvormi pannud. Kuid enne vormi andsin sõbrannale maitsta ja tollest sai tuldpurskav lohe. Olid ikka kanged küll. Tegin siis maitseõli- osadesse anumatesse läks seltsi küüslauku ja tilli ja selleritki.

laupäev, 9. august 2014

Altzheimer.



Tundub, et olen nakatunud progresseeruvasse Alzheimerisse. Mäletan, et vaatasin eelmine nädal retsepti, kus oli kasutatud punast veini ja suitsuribi, aga kus? Retsept kadunud kui tina tuhka. Lootsin, et siiski leian ja ostsin veini ja ribi juba ära, aga tuhkagi. Tuli siis improviseerida.

Suitsuribi punases veinis.

1 kg suitsuribi
500 ml punast veini
1 sibul
1 suvikõrvits
1 porgand
3- 4 tomatit
4-5 küüslauguküünt


Asetasin ribi ahjuvormi, kallasin peale veini ja lasin umbes tunni koos tomati ja sibulaviiludega podiseda. Lõikusin kõik ülejäänud lisandid juppideks- viiludeks. Lisasin pipart ja soola. Ja nii ta kaane all veel pool tundi podises. Kaalusin ka varsselleri ja loorberi lisamist, aga kartsin ülepingutada. Juurvilja oleks võinud rohkem olla ja ka kartul oleks sinna hästi sobinud.

Suvikõrvitsa- toorjuustupirukas.

(Nipiraamat nr 78, august 2014)

400 g külmutatud pärmilehttainast
200 g toorjuustu
1 dl päikesekuivatatud tomateid
3- 4 küüslauguküünt
1 suvikõrvits
1 muna
2- 3 sl toiduõli

Sulata tainas ja lõika pooleks. Tee servadeks 2 cm kaugusele poole taina sügavused sisselõiked. Klopi muna lahti ja määri raami servad sellega.
Täidiseks purusta köögikombainiga toorjuust, küüslauk ja tomatid. Aja taigna keskele ühtlaselt laiali. Lõika suvikõrvits kartulikoorimisnoaga õhukesteks viiludeks ja keera need rulli. Kata pirukas nende rullidega. Küpseta 200 kraadises ahjus 20- 25 minutit. Serveerides pihusta peale veidi toiduõli.

Ma kasutasin päikesekuivatatud tomateid õlis ja ei purustanud kõike nagu ette nähtud ühtlaseks- need tomatitükid olid veel eriti head. Kuna aeg hakkas peale suruma, siis lõikasin kõrvitsa samuti vaid tükkideks.

reede, 8. august 2014

Kasu näoraamatust

Olen näoraamatu Õhtusöögiideedest mitu head retsepti leidnud. Sel korral kasutasin Inga Tuisk- Kabaneni jagatud retsepti.

Suvikõrvitsavorm

2- 3 suvikõrvitsat
2- 3 toorest porgandit
1 paprika
350 g hakkliha
küüslauku
3 muna
vett


Vormi kolm suvikõrvitsat viilutatult põhjaks, siis kaks toorest viilutatud porgandid, siis 1 paprika, siis umbes 350gr kergelt praetud hakkliha küüslauguga ja jälle suvikõrvits, paprika ja nüüd riivitud porgand. Kalla üle sortsu veega 3 lahtiklopitud munaga  Umbes 1 tund 200 C ahjus.

Mul oli vorm veidi väiksem- kulus vaid 2 suvikõrvitsat ja 1 porgand. Viimane kiht porgandit ei mahtunudki vormi. Paprika oli ka punase asemel kollane. Aga oli maitsev ja ka mees sõi ning ei küsinudki, kus kartulas on.

esmaspäev, 4. august 2014

Orjal puhkus läbi

Paratamatult tekib orja tunne, kui suvi on kuum ja vesi soe, aga sinul puhkus läbi ja mees patsutab kõhtu ja kiidab, et lõpuks saab ta taas süüa... Nii siis esimene toit-

Singi- riisisalat.

(Kööginurk 2014/08 august)

150- 200 g keedusinki
2/3 kl keedetud sõmerat riisi
3- 4 tomatit
2- 3 paprika kauna
3- 4 sl konservhernest
2 keedumuna
majoneesikastet
rohelist sibulat
lehtsalatit
pipart, soola

Ribasta sink ja paprika, salat rebi siiludeks ja tomatid lõika õhemateks ratasteks. Haki roheline sibul ja munad. Sega kõik ja kaunista.
Tegin retsepti nii palju ümber, et keetsin 2/3 kl riisi, unustasin poodi salati, aga lisasin terve purgi hernest ja vaid ühe paprika.

laupäev, 2. august 2014

Rohkem suve

Selle toidu pilt on küll kole kui öö, kuid maitse oli igati hea.

Lintnuudlid kabatšoki ja puravikega.

(Kööginurk 2014/8 august)

350 g laiu lintnuudleid (tegin spiraalidest)
300 g kukeseeni (puravikke)
4 pisikest suvikõrvitsat
500 g tomatit
1 küüslauguküüs
väike kimp  peterselli
4 sl parmesaani
4 sl õli
2-3 piparmündilehte
pipart, soola

Prae seened ja suvikõrvitsaviilud 6- 8 minutit. Ehmata tomateid keevas vees ja koori. Eemalda seemned ja tükelda viljaliha peeneks (Mina seda ei teinud- tahtsin mahlasemat tulemust). Puhasta- peenest küüslauk. Haki maitseroheline. Prae minuti küüslauku ja poolt maitserohelist, lisa tomatid. Hauta 15 minutit tasasel tulel. Maitsesta. Lisa seened ja suvikõrvits ja hauta veel 10 minutit. Lõpuks lisa teine pool maitserohelist.  Keeda samal ajal makaronid 3 l vees pehmeks. Lisa nad kastmele. Riputa üle juustuga.