Lehed

esmaspäev, 29. september 2014

Kokkuhoidlikult

Mida teha, kui palgapäev kaugel ja kapis vaid hakklihapakk? Loomulikult vana head hakklihakastet. Tean, et meie pere on soustidest nii kaua eemal olnud, et lakuvad lausa pannigi puhtaks. Nii et vaid igavusest guugeldasin veidi, et rooga huvitavamaks teha. Nami- namist leidsin hakklihastroogonovi. Tegelikult ju see sama hea hakklihasoust, vaid hapukurki ja tomatipastat veidi lisatud.

Hakklihastrooganov

400 - 500 g hakkliha                         
1 sl õli                         
1 hakitud sibul                         
soola ja musta pipart                         
2 sl kontsentreeritud tomatipastat
2 sl nisujahu
5 dl vett
1 - 2 marineeritud kurki
3 - 4 sl  hapukoort    
                                   
keedetud riisi või
kartulit

Kuumuta pannil õli, lisa hakkliha ja sibul ning prae, kuni hakkliha on kergelt pruunistunud. Maitsesta soola-pipraga.
Lisa hakklihasegule tomatipüree ja jahu, sega hoolega läbi.
Kalla pannile vesi ning sega, kuni kaste pakseneb. Kata pann kaanega ning hauta tasasel tulel 10 minutit.
Lõika kurk väikesteks kuubikuteks. Sega koos hapukoorega kastme hulka.
Serveeri riisi või kartulitega.

laupäev, 27. september 2014

La vera pizza Napoletana

Tõeline Napoli pitsa.

500 g jahu
10 g soola
10 g presspärmi
325 ml leiget vett
riivsaia

Kate:
300 g ploomtomateid
soola, pipart
4 sl oliivõli
25 g parmesani
basiilikulehti
150 g mozzarellat

Kuumuta ahi 250 kraadini. Pane jahu ja sool suurde kaussi. Lahusta pärm leiges vees ja sega jahuga. Sõtku. Vormi päts, kata rätiga ja lase 5 min kerkida. Sõtku tainast 8- 10 min ja jaga kaheks. Sõtku kumbagi veel paar minutit, vormi palliks. Raputa veidi jahu rätile ja pane sellele tainas. Kata niiske rätiga ja jäta sooja kohta 30 min kerkima.
Vahepeal pane tomatid kaussi. Purusta kergelt kahvliga. Maitsesta ja sega korralikult.Rulli tainast 35- 40 cm õhukesed kettad, millel serv paksem. Raputa  küpsetusplaadile riivsaia ja pane ketas. Määri põhi tomatiga- mitte palju, et ei läheks liiga märjaks. Nirista peale oliivõli, raputa parmesani, lisa basiilikulehed või punet. Kõige peale mozzarella tükid. Küpseta 7 minutit ahjus. Või veidi kauem, kui krõbedama soov.

Selline oli siis retsept raamatust "Kaks ablast itaallast". Minu variant tuli veidi teisem- taigna komponendid segas- kergitas leivamasin. Tomatid olid tavalised ja maitseaineks oli miski ürtide segu. Juustu panin 4 erinevat sorti- kapp vajas lõpukontsudest tühjendamist. (Mozzarella oli igatahes kohal) Ja kuna poeg vaatas mu sehkendamist ja kommenteeris- liha polegi? Siis hakkisin puruks 2 viilu sinki ja puistasin veidi lõhnaks peale. Küpsetasin saviahjus. Peale pitsasid läks sinna ka pannitäis sardelle.

Kuna pitsa ei tundunud olevat toit, siis tegin juurde veel Jamie ahjukartuleid, saviahju sardelle ja vanaema varasalvest magushapusid kapsaid.

Magushapud kapsad.

1/2 kapsapead
suhkrut
soola
veidi praerasva
30 % äädikat

Hakkisin kapsa, panin vähese veega keema. Kui kapsas poolpehme lisasin veidi praerasva ning maitse järgi soola- suhkrut- äädikat. Alguses tundub, et suhkrut ja äädikat veidi palju, aga see tõmbab ilusti sisse. Ja kui rasva pole, siis sobib ka ilma.

kolmapäev, 24. september 2014

Taas pasta

Tundub, et viimasel ajal teen vormi- või pastaroogi. Kartulit nagu eriti ei kulugi. Ja kui varemalt pidin vähemalt 2 pakki makaroni keetma, siis nüüd on küll ja küll ka 1 pakist.

Pasta maisi, singi ja tšilliga.

1 p makarone (originaalis spagette)
200 g suitsusinki
2 tassi maisi
2 jalapeno pipart
3 küüslauguküünt
veidi peterselli
soola
pipart
õli

Pane pott veega keema ja lisa soola.
Kuumuta suur  pann üle keskmise kuumaks ja lisa peekonikuubikud. Pruunista peekonit umbes 3 minutit, kuni see muutub krõbedaks.
Lisa mais, tükeldatud jalapeno ja küüslauk ja küpseta veel 2 minutit, kuni köögiviljad on pehmed.
Vahepeal lisa makaronid keevasse vette ja keeda kuni al dente (umbes 4 minutit). Kurna ja lisa makaronidele peekoni ja köögiviljade segu. Lisa paar kulbitäit makaroni keeduvett, ja sega ühtlaseks kastmeks. Lõpuks lisa hakitud petersell ja vajadusel veidi oliivõli.




esmaspäev, 22. september 2014

Ahjuvorm Cajuni köögist

Ahjuvormid on ammu saanud mu lemmikuteks. Ja see maailm on kirju. Sel korral katsetasin väga intrigeeriva nimega vormi. Ja ka koostis ei andnud alla- kartul ja riis üheskoos...

Laevahuku ahjuvorm.

400 g hakkliha
soola ja  purustatud musta pipart
1/2 tl küüslaugupulbrit
1  hakitud sibul
3 suur keedukartulit, kooritud ja viilutatud
2  õhukeselt viilutatud porgandit
200 g hakitud sellerit
1 hakitud paprika
200 g keedetud riisi
1 purk purustatud tomateid
1 purki sooja vett
1 tl kuivatatud Itaalia maitsetaimi
Cajun maitseained
200 g riivjuustu

Kuumuta ahi 180 kraadini. Määri ahjuvorm rasvainega. Pruunista hakkliha

ja maitsesta soola, pipra ja küüslaugupulberiga. Aseta vormi põhja sibulakiht, siis kartul, puista kihtide vahele maitsestamiseks kergelt  soola  ja pipart. Edasi porgandid, seller ja paprikakeedetud riis, siis pruunistatud hakkliha. Klopi kokku tomatipüree ja vesi ja maitsesta. Vala ühtlaselt üle pajaroa. Kata kaanega ja küpseta 180 kraadi juures umbes 1 tund, eemalda kaas, puista juust peal ja uuesti ahju kuni juust on sulanud.

Legend räägib, et kui laev läks põhja, siis kaldale uhutud- ujunud keetsid endale kõigest sellest, mis kätte juhtus esimese roa- ja selline siis tuligi. Oma fantaasia järgi võib ka kõiki elemente muuta ja asendada. Nii et toit tuhande võimalusega.

Vormi kõrvale keetsin veidi aedoa kaunu ja praadisin neid pannil õlis. Kuna suutsin fotoka mälukaardi hästi ära panna, siis pildid veelgi viletsamad, kui alati.


laupäev, 20. september 2014

Seened võtsid kogu aja

Kui tavanädalavahetusel saan rohkem söögitegemisele pühenduda, siis sel korral kolasime viimast sooja suvepäeva nautides pikalt mööda metsi. Jama oli vaid kodus seente puhastamisega. Pealegi pidin tegema arooniasiirupit. Katsetasin sel korral piparmündiokste- lehtedega. Pudelid on taaskasutatud veinid- viinad. See suur aga Läti 2 liitrine käsitööõlu. Siltide mahaleotamiseks polnud lihtsalt aega. 










Ajasin üle pika aja ka saviahju kuumaks. Esmalt tulid sealt šampinjonid sinihallitusjuustuga. Ja pärast pannitäis verivorste.

kolmapäev, 17. september 2014

Seened

Võrratu seene-sibulapirukas

100 g võid
100 g peeneks riivitud porgandit
1 dl jahu
1 dl kaerahelbeid
0.5 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl soola
Täidis:
3 sibulat
1 sl õli
1 dl piima
1 muna
1 küüslauguküüs
2 dl riivjuustu
0,5 tl soola
0,5 tl valget pipart
0,5 tl rosmariini
200 g seeni (mis ei vaja kupatamist)


Sega pehme või ja riivitud porgand. Sega omavahel jahu, kaerahelbed, küpsetuspulber ja sool ning lisa või-porgandi segule. Sega ühtlaseks tainaks. Suru tainas võitatud 26 cm läbimõõduga pirukavormi põhja ja äärtele. Küpseta 225°C juures ahjus 10 minutit. Lõika sibulad rõngasteks ja haki seened. Hauta õlis pehmeks.
Sega kausis piim, muna, juust ja purustatud küüslauguküüs. Lisa seene-sibulamass. Kalla täidis põhjale ja küpseta 200°C juures praeahjus 20-25 minutit. 

esmaspäev, 15. september 2014

Tomatine guljašš-supp

Antud supp ootas juba rohkem kui aasta supiks saamist. Tegin küll veidi muudatusi, aga põhi jäi samaks.
Tomatine ahjupoti-guljašš-supp
500 g sealihast guljašši

600 g kartuleid
250 g porgandeid
1 sibul
2 küüslauguküünt
250 g kirss-ploomtomateid
400 g tomatipastat
150 g marineeritud kurki
1 sl mett
1 puljongikuubik
õli praadimiseks

Lõika kartulid kuubikuteks, porgandid viiludeks ja tõsta ahjupotti. Haki sibul ja küüslauk. Kuumuta pannil õli, lisa sibul. Kui sibul on muutunud kergelt klaasjaks, lisa lihatükid ja küüslauk. Kui liha on pruunistunud, pane pannile tomatid. Kõige lõpuks sega juurde mesi, tomatipasta ja puljongikuubik. Vala segu potti ja lisa veel nii palju keeva vett, et poti sisu oleks kaetud. Küpseta kaane all tund aega 180kraadises ahjus. Viiluta kurk ja sega supi sisse. Vajadusel lisa magusust, soolasust või hapukust. Lase kaane all veel viis minutit tõmmata ja serveeri.
*Serveeri suppi hapukoore ja värskete hakitud ürtidega.

Mina jätsin sealiha ära ja kasutasin lisaks 1/2 l purki põldoa suppi sealihaga. Lisaks praadisin 1 suure punase paprika ja lõpuks lisasin paki kivideta oliive. Porgandid unustasin panemata- meenus alles kui supp oli valmis. Supile lisasin tummisust peotäie aedoa kaunade ja 450 g minifrikadellidega. Pipra asemel hakkisin sisse 1/2 tšillikauna.

Proovisin küll koguseid madalaid hoida, aga suppi tuli ikka pool potti. Meie väikepere ohkas igatahes, et sööme taas nädala...

laupäev, 13. september 2014

Reemus- Roomus kiidavad...

Sain poest odavalt kollaseid paprikaid ja tegin neid ahjupotis hakkliha täidisega. See on meie peres olnud vana retsept, mille algupära ei  mäleta keegi. 

Paprikad
hakkliha
muna
sibul
küüslauk
pipar, sool

Lõika paprikal jämedamast otsast jupp maha, puhasta välja seemned ja täida paprika hakklihaseguga. Sulge ava sabaosaga.
Seguks haki sibul, küüslauk ja sega kõik kokku. Aseta paprikad ahjupotti, lisa pool klaasi vett, hoia 220 kraadises ahjus tunnike. Lisa hapukoor ja lase korraks keema. 
Kõrvale keedukartulit või söö ilma millegita- nagu seda tegid Reemus ja Roomus, kui irvakil kaanega ahjupoti kojast leidsid. Isegi pilti ei saanud...

Käisime ka seenel. Taali unistas, et küll oleks tore, kui leiaks palju sirmikuid! Ja leidsimegi. Kasvasid täiesti heina peidetult. Ilusad pringid ja ilma ussideta. Praadisin neid muna- jahusegus.



kolmapäev, 10. september 2014

Pime kana...

Nagu ka eelnevalt olen kirjutanud- kõige raskem on leida toiduretsept. Terve päeva meenus, et pean välja mõtlema mida õhtul süüa teha. Ja ununes sama ruttu. Veidi enne tööpäeva lõppu jagas Nami- nami näoraamatus suvise kurgi- sinepikana retsepti. Printisin selle välja ja ei unustanudki printerisse! Veidi magus, aga ülimaitsev tulemus.

Suvine kurgi-sinepikana

500 g kana rinna- või kintsufileed
praadimiseks võid
2 - 3 dl 35% rõõska koort
2 tl prantsuse Dijon'i sinepit
2 - 3 (soovitavalt värsket) küüslauguküünt
100 g suitsupeekonit
1 väiksem pikk kurk
0,5 dl hakitud värsket tilli
soola ja musta pipart
                 
keedetud (varajasi) kartuleid kõrvale söömiseks
                                    
Kui kasutad kintsufileesid või kanafileelõike, siis pane need niisama pannile. Terved kanafileed võid esmalt kas õhemaks taguda või horisontaalselt pooleks lõigata. 
Sulata paksupõhjalisel ja kõrgeservalisel pannil või, lisa kanafileed ja prae mõlemalt poolt mõõdukal tulel kuldpruuniks (7-8 minutit).
Vala pannile rõõsk koor, lisa kooritud küüslauguküüned ja sinep. Sega, kata pann kaanega ning hauta mõõdukal tulel umbes 10 minutit. Lisa hakitud till ja kurgiviilud, maitsesta soola ja pipraga ning kuumuta veel minut aega. 
Samal ajal haki suitsupeekon väikesteks tükkideks ning prae pannil krõbedaks ja kuldseks. Lase mõned minutit köögipaberil taheneda. 
Serveerimiseks tõsta kanafileed taldrikule, nirista peale kastet ning tõsta peale praetud peekonitükikesi.

Moonutasin retsepti nii palju, et peekoni asemel praadisin suitsuvorsti ja kuumutasin kogu sousti koos kanatükkidega.

Tegin uue blogi

Juba siis, kui mu blogi sai aastaseks, sain aru, et nii edasi ei saa. Muid postitusi tuli juurde nii palju, et nende haldamine muutus keerukaks. Võtsin veidi hoogu ja tekitasingi uue blogi- http://klonkstromiseikluslikelu.blogspot.com/  Siia tõstsin ümber kõik oma muud postitused- reisimised, kohaliku toidu üritused, käsitöö ja muidu verdtarretavad elujuhtumised.
Blogi tekitasin 19. augustil ja tänaseks on seal juba 1100 külastust...eile vaadati  329 korda!? Pole sõnu.

esmaspäev, 8. september 2014

Kõigest, mis kappi kogunenud.

Mul on püsiäng. Ja sellega kaasneb täielik tahtepuudus süüa teha.

Eile panin liha sulama, et täna madalal temperatuuril kaua küpsetatud liha teha (3,5 tundi 150 kraadi juures ahjupotis, maitsestasin ja lisasin hapukoort), aga mida sinna kõrvale? Ideede puudus. Ja ka retseptiraamatuid ei taha kätte võtta. Nii lõppeski võitlus Parema ja Halvema Mina vahel sellega, et panin pannile kõik selle, mis kapist leidsin:

250 g sinki
1 sibul
2 porgandit
300 g koorega värsked kartulid
1 paprika
300 g suvikõrvitsat
300 g kõrvitsat
200 g praetud kuuseriisikaid
3 tomatit
2 varssellerit
peotäis keedetud aedube
basiilikuoks
pipart, soola

Praadisin nad kergelt läbi. Alustasin singist- sibulast- porgandist ja lisasin järjest juurde vähem praadimist vajavaid juurvilju. Tulemus oli huvitav.

pühapäev, 7. september 2014

Veidi hoidistamist

Läksin minagi õnge kuuseriisikate rohkusega- veidi ikka saime, aga mitte eriti palju. Lihtsalt õigeid kohti ei tea. Kodus sai siis suuremad võiga läbi praetud ja väiksemad marinaadi pistetud.












Suurem projekt oli kõrvitsaga- pool läks marinaadi ja pool sügavkülma. Kõrvits oli pärit eelmisest aastast. Saba kukkus juba koju tassides tagant ja seest leidsime palju pisikesi idandeid.







Marinaadid tegin nii seenele, kui kõrvitsale maitse järgi. Eks paistab, kuidas välja kukkusid.
Leedus käigu tagajärjel on mul proovipurk ka nende kiirmarineeritud kurkidele.

Leedu kurk.

1 l vett
1 sl soola
4 sl suhkurt
4 sl äädikat
6 tera pipart
1 küüslauguküüs
kirsi ja mustsõstralehti,
tilli

Keeda marinaad ja kalla kuumalt kurkidele. Panin oma kurgid 3 l purki ja sinna läks 1, 5 l marinaadi.
Süüa kõlbasid nad Leedus juba järgmine õhtu- eks proovime.





Ja et sellest veel küll ei oleks- ahjus kuivasid tomatid. Alguses 85 kraadi ja siis vaikselt 60 peal.















Õunakrõbedik.

  • 4 keskmist hapukat õuna
  • 150 g suhkrut
  • 1 tl kaneeli
Puru:
100 g nisujahu
100 g võid
100 g kaerahelbeid
100 g demerara või tavalist suhkrut
1 tl jahvatatud ingverit

Tükelda õunad, tõsta ahjuvormi. Sega suhkru ja kaneeliga. Katte jaoks näpi sõrmede vahel või haki noaga kõik ained suureteraliseks puruks. Laota õuntele.
Küpseta 180-kraadises ahjus umbes pool tundi, kuni kate on kuldne ja krõbe ja õunad pehmed.











laupäev, 6. september 2014

Oli jälle laupäev

Oli jälle laupäev ja sai rohkem kokatud. Laupäevase toidu retseptid järjekordsest Kööginurgast (2014/09 september)


Hakklihavorm pikantsel padjal.

400 g seahakkliha
350 g juustu
125 ml hapukoortˇ
125 ml majoneesi
5 muna
1 sibul
1 porgand


Valmista esmalt põhi e padi- sega riivjuust munade, hapukoore ja majoneesiga. Vala   küpsetuspaberiga vooderdatud ja rasvaga määritud vormi. Küpseta 20 minutit 200 kraadises ahjus.
Koori ja tükelda sibul. riivi porgand. Hauta köögivili ja sega hakklihaga. Kata küpsenud juustupadi hakklihaseguga. Küpseta ahjus veel 40 minutit.

Läksin veidi alt sellega, et küpsetasin klaasvormis ja ei tahtnud sinna külma liha panna- kuumutasin siis ka hakklihasegu enne pannil läbi.

Rosmariinimaitselised kartulid.

700 g väikseid värskeid kartuleid
2- 3 rosmariinivart
1 küüslauk
3 sl õli
1 1/2 sl soola

Pese kartulid hoolikalt, harja. Keeda 7 minutit. Vala vesi pealt ja auruta kuivaks. Jaga küüslauk küünteks ja maitsetaim lehekesteks. Pane kartul ja küüslauk ahjuvormi, piserda peale õli ja riputa sool ja maitsetaimed. Tõsta ahju ülemisele siinile 200 kraadi juurde 25- 30 minutit, kuni mugulad on pruunid. Sega aeg- ajalt ja piserda õli.

kolmapäev, 3. september 2014

Kiire toit

Kuna Leedu suitsukala on veel alles, siis otsisin midagi kiirelt valmivat sinna kõrvale. Leidsin selle Säästukaardi uudistest. Veidi magusa maitsega ja koorene roog. Kasutasin mitmevärvilist pastat ja veel alles olnud Itaalia parmesaani.


Koorene täisterapasta fenkoli, parmesani ja seemneseguga

250 g täisterapastat
1 keskmine fenkol (apteegitill)
400 ml 10% koort
1 tl mett
soola ja pipart
25 g parmesani
kaks peotäit seemnesegu (nt kõrvitsa-, päevalilleseemned)


Keeda pasta ja pane nõrguma. Jäta alles tassitäis pastakeeduvett. Tükelda fenkol väikesteks kuubikuteks või ribadeks. Kuumuta pannil õli ning pruunista fenkolitükke, kuni need on jumekad, kuid siiski veel krõmpsud. Lisa pannile mesi, sega ja vala juurde ka koor. Kuumuta keemiseni. Pane pannile pasta, sega korralikult läbi ning maitsesta soola ja pipraga. Kui tundub, et pasta on kuiv, lisa natuke keeduvett. Serveeri riivitud parmesani ja seemneseguga.


Vana võlg

Kuidagi pikk postituste vahe on tulnud- aga ausõna ma polegi vahepeal süüa teinud. See- eest aga kõvasti head toitu tarbinud. Sai nimelt veidi reisitud ja Leedu- Läti toitu söödud. Pigem ikka Leedu, aga selleks et seiklustest rääkida, tegin uue blogi.
Nüüd siis meenus, et enne reisi ostsin Rimist odavat kala ja see tuli ju ka kohe ära teha. Poolest tegin ahjus madalal temperatuuril praadi ja poole panin Koržetsi moodi karpi marineeruma.

Madalal temperatuuril küpsetatud kala.

Eraldi retsepti selleks ma ei leidnudki. Kes soovitas panna ööseks soola, kes lisada sibulat. Temperatuurgi algas 45 kraadist ja lõppes 95 juures. Mina tükeldasin lihtsalt kalafilee ja maitsestasin. Ahjus oli ta tunni 65 kraadi juures. Tulemus oli suussulavalt mahlane.

Juurde praadisin keedukartuleid, mis kappi olid seisma jäänud ja neisse hakkisin veidi suvikõrvitsat.

Vaasa ämma kuldkala

350g forellifileed
1 dl oliiviõli
1 teelusikatäis jahvatatud rosè pipart
1 sl meresoola
1 sl suhkrut või mett
 1 sidruni mahl
1 sl 30% äädikat
5 purustatud küüslauguküünt
tilli
porrulaugu- või sibularõngaid

Lõika kala õhukesteks viiludeks. Lao viilud kiht-kihilt sobivasse nõusse. Iga kihi vahele marinaadist sibulat ja tilli.
Valmib ühe ööpäevaga, parim maitse alles 2-3 päeva pärast, hoida jahedas.

Ja nii oligi- järgmisel hommikul maitstes oli kala täiesti maitsetu. Aga esmaspäeva hommikul oli tõeliselt mõnus (panin küll reede hommikul veel 1 sl soola juurde). Leedu peenleival oli ta veel eriti magus söömaaeg.
See pilt Leedu kalaletist. Vasakul suitsutatud tursamari.