Lehed

pühapäev, 29. juuni 2014

Vihmane pühapäev

Pühapäev oli lootusetult vastik, külm ja vihmane. Kuna eilsest veel suur tükk pitsat alles, siis sain kergemini hakkama, vaid natuke vanaema kotlette veel alles olevast hakklihast, mida sõime keedukartuli ja jahusoustiga. Viimane sai kõige rutem otsa- Taali arvas, et see on tema lemmik soust. Oleks ta seda kogu elu pidanud igal õhtul sööma, nagu mina lapsena, ta nii ei arvaks.


Eelmisel päeval olin korjanud paraja viha (500 g) piparmündivarsi ja nad koos sidruniga läbi keetnud. Kurnasin- ja keetsin nad siis moosiks. Originaalis on see moos küll päris säravalt roheline- minu oma tuli aga siirupiselt kollane. Piparmündi lõhna oliküll kogu elamine täis.


250 g piparmünti
1 kg suhkrut
2 sidrunit
0, 5 l vett

Pesin ja nõrutasin piparmündi, tükeldasin ja koos sidrunitükkidega keetsin 10 minutit. Hoidsin jahedas 24 tundi ja kurnasin. Vedelikule lisasin suhkru ja keetsin paksenemiseni. Purki ja kaanega kinni. 




Ja õhtul käisime Taaliga seenel. Saagiks 1 kivipuravik ja peotäis kukeseenepojukesi.


laupäev, 28. juuni 2014

Huvitavaid leide.

Nii nagu nädalavahetusel ikka- proovisin netist- ajakirjadest leitud retsepte. Sõbranna arvas küll, et varsti tema meil enam  midagi süüa- juua ei julge, sest tema nüüd kindel poleks, et ebajasmiin ikka söödav taim on. Lätlastel pidi see aga lausa rahvustoitude raamatus olema. Maitse polnud küll suurem asi, nii et ega teine kord enam ei tee. Pealegi sarnanes ta kirvesupile- sidrunit oli ikka tunduvalt rohkem. Võimalik, et võililledega proovin siiski järgmisel aastal- võilillevein oli ju päris hea.

Jasmiinijook.

1 l vett
2-3 õhukest sidruniviilu
40 jasmiiniõit 
4 sl mett

Lase vesi keema, vala sidruniviiludele ja jäta natukeseks jahtuma. Vala soe vedelik jasmiiniõitele (sidruniviilud võid sisse jätta) ja lase paar tundi tõmmata. Kurna läbi tiheda riide, sega juurde mesi ning tõsta külmkappi. Võid serveerida kaunil suvepäeval niisama või jääkuubikutega.
Sama jooki võib kevadel proovida teha ka võililleõitest.








Pitsa saviahjus Jamie taignal.


650 ml sooja vett
1 kg jahu
1 sl suhkrut
soola
30 g pärmi või 7,5 g kuivpärmi

Selle segu segas taignaks taas mu armas leivamasin. Katteks praadisin 400 g hakkliha, 1 0,7 l purgi rasvas praetud kukeseeni, 1 sibula ja tükeldasin kattele pool purki ananassilõike. Katsin juustuviiludega. Juba siis, kui taigna kerkima panin hakkasin ka saviahju kütma. Päris normaalne kuumus tuli- ei läinudki kõrbema ja küpsetas 2 pitsat ja kanasašlõki ära. Viimane sai lihtsalt fooliumkaussi kallatud ja ahju serva pistetud. Algselt plaanisin resti vahel küpsetada, aga õnneks ei teinud- jube palju rasva ja mahlu sulas välja.













neljapäev, 26. juuni 2014

Supipäev

Peale raskeid pidustusi tõmbas Aldis nina vingu, kui kolmapäeva õhtul üritasin talle sööta ülejäänud makaronisalatit ja grillvorsti. Lubasin siis, et teen neljapäeval suppi. Tööl aga unustasin taas viimaseks hetkeks retseptiotsingu. Alles kodus hakkas see supp kuidagi tuttav tunduma. Mõtlesin, et kas tõesti jälle see saksa nimega mees külas käinud? Aga sel korral  mitte... Retsept pärit Nami- Namist.


  • 100 g suitsutatud peekonit
  • 1 sl võid
  • 1 suur sibul
  • 2 - 3 porgandit
  • 3 - 4 kartulit
  • 1 kollane või punane paprika
  • 1 sl (kuhjaga) nisujahu
  • 1 sl mahedat paprikapulbrit
  • 1 l kana- või köögiviljapuljongit
  • 400 g purk konservitud maisi
  • 2 dl 10% rõõska koort
  • väike kimp värsket peterselli
  • musta pipart
Lõika peekon kuubikuteks. Koori sibul, porgandid ja kartulid, lõika kõik väikesteks kuubikuteks. Lõika paprika peenikesteks ribadeks. 
Prae esmalt peekon suures potis võis kuldseks. Lisa köögiviljad (sibul, kartul, porgand, paprika), kuumuta 5 minutit, aeg-ajalt segades. 
Sega juurde jahu ja paprikapulber, sega hoolega läbi. 
Lisa puljong ja kuumuta supp keemiseni. Lisa nõrutatud konservmais. 
Kata pott kaanega ning keeda suppi tasasel tulel 15-20 minutit, kuni kartul ja porgand on pehme. Veidi enne lõppu sega juurde rõõsk koor. 
Maitsesta pipraga, serveerimisel puista peale rohkelt hakitud peterselli.

esmaspäev, 23. juuni 2014

Jaanipäev

Veidike meie jaanilaualt.

Marineeritud baklažaan ja suvikõrvits.

Marinaad:
õli
veiniäärikat või sidrunimahla
basiilikut vms maitserohelist
peoga pähkleid
suhkrut
soola 
pipart

Kõiki võtta parajalt ja lasta saumiksriga segi ( see retsept on pärit lihakoolituselt). Sellesse segusse baklažaani ja suvikõrvitsa umbes 1 cm viilud pooleks tunniks vähemalt seisma ja grillile- igatahes söödi need esimesena ära! Uus grillihitt meie perre.

Grillitud broilerisüdamed.

Valmistamisaeg: ööpäev marinaadis + 15 minutit grillil 


500 g südameid (broileri või pardi)

250 g tomatipastat
100 g Lahe Laua majoneesi
1 sl mahedat magusat sinepit
2 küüslauguküünt
1 sibul
1 tl soola
1 tl suhkrut
2 sl sojakastet

Haki sibul ja küüslauk. Sega omavahel marinaadiained ning vala südametele. Sega läbi. Jäta ööpäevaks külma maitsestuma. Aja südamed vardasse ning küpseta grillil.
*leota puidust grilltikke enne grillimist vees – nii ei kõrbe tikud grillil mustaks.  

*pardisüdamed võid asendada ka broilerisüdametega. 

Blogis oli hoiatus, et need meeldivad kõige rohkem pere noorimatele- ja oligi nii- üks kaheaastane neiu sõi neid tõesti mõnuga!

Grill- liha.

Kõikide imeliste toorvorstide kõrvale marineerisin ise liha. Marinaadiks keerasin kokku eelmise aasta alõtšatšatni ja seisma jäänud porgandi- astelpajumoosi. Lisasin veidi pipart ja hoidsin üleöö. Väga mõnus mahlane sai.
Teine variant oli Santa maria suitsuse grilliseguga triibuliha.

Kõrvale segasin kokku lihtsalt tomati- kurgi- varsselleri- hiina kapsa- punase paprika- rohelise sibula- mugulsibula- õlimarinaadi salati. Samadest komponentidest, vaid lisades rohelise herne ja keedetud makaronid ning hapukoore- majoneesi, sai makaronisalat. Ja loomulikult Jamie kartulid!
Joogiks segasin punasest veinist kolmeliitrise purgitäie Sangriat ja ankrus oli ka koduõlut (pool suhkrust sel korral mesi)

Sangria.


1 pudel punast veini
5 sl suhkrut (või maitse järgi)
1 apelsini mahl
2 apelsini
1 sidrun
kaneeli
50 ml konjakit (viina)
200 ml mullivett - enne joomist!

Segada kokku ja hoida üleöö. Enne joomist lisada mullivesi

300 g võid
200 g suhkrutsuhkrut
3 muna
200 g jahu
100 g kookoshelbeid
200 g rabarberit

Vahusta toasoe või suhkruga kohevaks, lisa ükshaaval munad. Sega juurde jahu ja kookoshelbed. Vala tainas küpsetuspaberiga kaetud suuremasse ahjuvormi (kasutasin 24x32 cm suurust vormi). Viiluta rabarber ja puista taignale. Küpseta 200-kraadises ahjus 15-20 minutit. Serveerimisel puista peale tuhksuhkrut.

Minu jaoks oli liiga raskelt rasvane, aga inimesed kiitsid.







pühapäev, 22. juuni 2014

Veel enne jaani

Veel enne jaani tuli tavatoitu süüa teha. Kuna tahtsin saada kergemalt hakkama, siis moondasin cannelonid lasanjeks. retsept Jamie mai/juuni 2014 numbrist. Muutsin ka veidi retsepti koostist- hakkliha oli ette nähtud veise oma ja juustu võtsin ka tavalise eesti juustu ning kasutasin värskeid tomateid konservi asemel..

Moondunud lasanjeks.

(originaal- Cannelloni veiseliharaguu & Gorgonzola juustuga.)

3 sl oliivõli
1 suur sibul
2 sellerivart
1 porgand
6 küüslauguküünt
400 g hakkliha
100 ml punast veini
250 ml veiselihapuljongit
45 g suitsusinki (pancetta)
6 tomatit (2 x 400 g hakitud tomateid purgis)
1 tl kuivatatud punet
suhkrut näpuotsaga
1 sl tomatipüreed
200 ml kohvikoort
200 ml piima
30 g parmesani
riivitud muskaatpähklit
8 värsket lasanjelehte
50 g juustu
2 oksa peterselli

Kuumuta pannil õli ja prae selles sibula, selleri ja porganditükid, kuni on pehmed. Lisa hakitud küüslauk 2 tk ja kuumuta 2 minutit. Tõsta 1/2 segust kaussi. Lükka ülejäänud segu panni serva ja prae hakkliha ja singitükid. Prae pidevalt segades ja suuri tükke purustades 5 minutit. Vala peale vein ja puljong, pooled tomatid ning maitsesta. Aja keema, maitsesta ja kata kaanega. Keeda 45 minutit või kuni on kergelt kokku keenud.
Teisel pannil prae kõrvale pandud juurvilja, lisa särisevale segule ülejäänud tomatid, pune, suhkur ja tomatipüree. Keeda 15 minutit, kuni on kokku keenud. Tõsta segu 18 x 24 cm ahjuvormi.
pese pann puhtaks, vala sinna koor ja piim, lisa juust ja purustatud küüslauk. riivi sisse muskaatpähkel ja parmesan. 
Kuumuta ahi 180 kraadini. Laota lasanjeplaadid lõikelauale ja tõsta lihaga segu lehe pikemale küljele- keera rulli ja aseta liitekoht allapoole vormi. (Mina panin kihiti ahjupotti). Vala peale juustukaste ja singitükke ja riivjuust ning küpseta ahjus 30- 35 minutit. Raputa peale peterselli.

neljapäev, 19. juuni 2014

Võõrad suled vol 2

Tõin Brüsselist taas kord Bulgaaria pirukaid. Pakis oli 16 tükki ja sel korral oli sisuks hakkliha  ja ümber lehttaina laadne asi. Pooleks tunniks 200 kraadisesse ahju ja oligi valmis!


kolmapäev, 18. juuni 2014

Kartuli- sibulavorm

Tuba veidi jahe ja ahjuvorm tekitab mõnusa sooja. Nii tegingi jälle kartulivormi. Retseptis oli küll uljas pealkiri- kartuli- seenevorm. Kuid seeni polnud ette nähtud, aset täitis vaid seenepuljong. Võtsin siis asja lihtsamalt- kasutasin vett ja ilu pärast lisasin punase paprika. Ja uskuge mind- toit valmib palju kiiremini, kui pliit sisse kah lülitada ;)

Kartuli- sibulavorm.

(Kööginurk 2013/10 oktoober)

8 kartulit
4 sibulat
küüslauku
1 punane paprika
sinki
1 l vett või puljongit
1 sl sinepit
soola, pipart

Tükelda sibul ja küüslauk ja prae läbi. Samal ajal koori kartulid ja viiluta. Kartuliviilud aseta õliga määritud vormi põhja. Neile paprikatükid ja sibula- küüslaugu tükid. Kõige otsa singiviilud. Aja vesi keema, sega sellesse sinep ja kalla vormi. Ahju 180 kraadi juurde 15- 30 minutit (kuni kartul on pehme)

Ja muidugi avastasin alles postitust tehes, et olin sama rooga juba teinud...progresseeruv Alzhaimer...

laupäev, 14. juuni 2014

Laisad tuvikesed

Retsepti nimetus on intrigeeriv. Tegemist on laisa koka kapsarullidega. Tundus, et ka valmistamisega ei saa puusse panna- aga kuidagi ei seisnud segu koos. Nii et mul tuli rohkem kapsa- hakkliha vormilaadne toode. Aga ega maitse seepärast halvem polnud ;)

Laisad tuvikesed.

värske kapsas
hakkliha
riis
sibul
porgand
muna
tomatipasta
jahu
vesi

Haki sibul ja porgand ning prae kergelt läbi. Haki kapsas ja sega sibula, porgandi, hakkliha ja munaga. Keeda riis ja lisa hakklihamassile. Maitsesta. Vormi massist kotletid ja prae need kahelt poolt, aseta ahjuvormi. Pannile jäänud rasvas prae jahu läbi, sega juurde tomatipasta ning vesi ja kalla vormi. Küpseta ahjus 200 kraadi juures 30- 40 minutit.



reede, 13. juuni 2014

Soe ahjuvõileib

Reedel oli meil põnevamatki teha, kui süüa- panime kokku sääskede- kihulaste söötmise ja uue murutraktori. Seega tuli midagi kiirelt ahju pista. Ja taas pole originaalretsepti algust enam teada. Tundub, nagu oleks alati midagi sellist tehtud. Ja seda teavad kõik. Minu seekordne retsept tuli selline-

Kuumad ahjuvõileivad.

1 vormisai
igale saiale kotlett
riivjuustu
sinepit
ketšupit

Saiaviilud plaadile. Igale neist sort sinepit- ketsupit, kotlett ja juustu. Ahju 180 kraadi juurde  mingiks 10- 15 minutiks- üldiselt välja, kui juust sulanud ja saiaserv veidi pruunjas.

Kui alguses polnud kellelgi isu, siis hommikuks oli pannile jäänud viimane kuivanud sai, millele jätkus vaid pooleks murtud kotletikild.

neljapäev, 12. juuni 2014

Singi- sibulapirukas

Kui ikka koostisosasid üles ei kirjuta, siis jäävad pooled neist poodi. Selles pirukas olid koos lihtsad osised- vähemalt nii mulle tundus- pidin ostma vaid sinki ja kohupiima ja hapukoort ja... Veeretasin juurviljaleti juures peos paprikat ja mõtlesin, et hea hind, aga milleks? Kassa juures vaatasin eesseisja punast paprikat ja mõtlesin- ilus, aga milleks? Ja kodus tükeldades pirukatäidist jõudis alles kohale- ikka pirukaks! Aga oli hilja. Nii asendasin paprika oma pirukas tomati ja hapukurgiga.

Singi- sibulapirukas.

(Kööginurk 2013/10 oktoober)

Tainas:
300 g jahu
150 g lahjat kohupiima
125 ml oliiviõli
1 muna
6 sl piima
sool
3 tl küpsetuspulbrit

Täidis:
400 ml hapukoort
5 muna
200 g keedusinki
100 g suitsupekki
100 g salaamit
1 punane paprika (asendasin 2 tomati ja 2 hapukurgiga)
1 sibul
2 kimpu rohelist sibulat (asendasin porruga)
pipart
soola

Hõõru kohupiim lahti ja sega muna, piima, õli ja soolaga. Lisa jahu, kuhu segatud küpsetuspulber. Sõtku tainas ja jäta pooleks tunniks paisuma. Rulli 24 cm kettaks ning vooderda rasvaga määritud küpsetusvorm sellega. Servad kõrgemaks.

Haki roheline sibul ja paprika ja aseta vormi keskele. Lõika pekk ribadeks ja pruunista supilusikatäie õliga. Lisa hakitud mugulsibul ja prae mõni minut. Lisa sink ja salaami ja prae veel veidi. Vala vormi. 
Sega munad hapukoorega. Maitsesta. Vala pirukatäidisele ja küpseta 40- 45 minutit 180 kraadi juures.

Pirukas oli mahlane ja mõnus- aga tõenäoliselt ahjuplaadil oleks olnud veelgi parem. Kuidagi palju oli kõike- nii täidist, kui tainast.

teisipäev, 10. juuni 2014

Midagi lihtsat

Jälle jäi mul retsepti valimine viimasele minutile. Mida teha süüa, kui kapis on pakk sardelle? Aga  mõte grillimisest ajab isu ära... Sel korral aitas Toidutare. Polnudki ammu suppi teinud. Vaatasin, et jube lihtne ja vähe koostisosi. Oligi kiirelt valmiv- ma küll praadisin poti põhjas vorstitükid ja porgandi läbi. Nii et muudsin veidi valmistamisjärjekorda. Ja üllatuslikult ka maitsev ja veidi teisem, kui lihtsalt juurviljasupp.

Vorstisupp tomati ja tšilliga.

1 l vett
3 kartulit
1 porgand
1 väike porru (valge osa)
300 g sardelli 
1 sl tomatipüreed
1 sl tšillikastet 
hakitud maitserohelist

Praadisin potipõhjas sardellitükid ja porgandiribad. Kallasin vee peale ja lisasin kartulitükid ja porruviilud. Maitsestasin soola, tomatipüree ja tšillipastaga. Kui kõik oli keenud lisasin maitserohelist. 

pühapäev, 8. juuni 2014

Variatsioone pastast

See Pastaraamatust pärit makaroniroog oli tõeliselt maitsev ja siidjas. 

Penne  Rucola salatiga.

400 g pennet
150 g rucola salatit
120 g prosciuttot või toorsuitsu seaseljafileed
2 dl vahukoort
160 g suitsujuustu
soola
pipart
Keeda penne soolaga maitsestatud vees pehmeks. Pese salat, kuivata, tükelda. Lõika sink ja suitsujuust ribadeks. Kuumuta potis koor, lisa sink ja juust ja hauta mõni minut. Lisa salat, hauta veel mõni minut. Viimaks lisa penne, sega läbi ja hauta pool minutit, et maitsed seguneksid. Serveeri kohe.


laupäev, 7. juuni 2014

Salatihooaeg

Kõige keerulisem osa on hommikuti välja mõelda, millist retsepti teha ja mida selleks siis poest tuua. Nii lähengi tavaliselt kergemat vastupanu- haaran esimese retseptivihiku ja löön kuskilt lahti. Sel korral  leidsin nii siis sellise salati:

Suitsuskumbriasalat.

(Kööginurk 2014/06 juuni)

300 g puhastatud suitsuskumbriat
300 g keedetud kartulit
2 punast paprikat
4 muna
lehtsalatit
3 sl oliiviõli
2 sl sidrunimahla
jahvatatud pipart

Küpseta paprikad praeahjus kuldpruuniks ja pane kilekotti. Seo õhukindlalt kinni ja jäta jahtuma. Koori jahtunult, eemalda seemned ja tükelda ribadeks. Sega õli, sidrunimahl ja pipar. Keeda munad kõvaks, ehmata külma veega ja koori ning haki. Vooderda salatikauss salatilehtedega ja aseta sellele kõik tükeldatud salatiosad kihiti. Vala õlikaste peale. 

Kuna kapis oli rohelisi paprikakaunu, siis sai salat nendega tehtud. Ja skumbria oli külmsuitsu- retseptis ju polnud  öeldud, milline täpsemalt. Panin salatiuks rukolat ja ka rohelist sibulat ja segasin kõik kokku, et vältida millegi maitsvama väljasöömist.  Täitsa hea oli.


neljapäev, 5. juuni 2014

Pere kahaneb

Laste suureks kasvamise juures on minu jaoks kõige raskem harjuda vähem süüa tegema. Olen ju harjunud, et 7 liitrine pott sai juba järgmiseks lõunaks tühjaks. Ja nüüd nii veider- teen retseptiraamatu järgi 1 koguse ja sööme ikka 3 päeva! Seda retsepti üritasin siis poole vähem teha, sest seoses algava suvega olime vaid kahekesi. Ja ikka jäi pool veel tänaseks!

Laisa pirukas.

2 õhukest lavašši

500 g hakkliha (võib asendada seente ja/või kartuliga)
rohelist sibulat
1 sibul
soola, pipart

3 muna
5 sl majoneesi
2 sl ketšupit 

Sega hakklihast, sibulast ja maitseainetest täidis. Määri õhukesele lavašile ja keera rulli. Määri ahjuvorm või vms. Keera rull vormi ja kalla üle muna, majoneesi ja ketšupiseguga. Küpseta 40- 50 minutit 180 kraadises ahjus.

Meenutas makaronivormi või lasanjet veidi. Üks pehme söömaaeg igatahes. Et libedamalt alla läheks, segasin kõrvale tomati- rukola- sibula- hapukoore salati.

Värske hapukurk.

Kes seda enam teab, kust selle kurgi retsept pärit- juba vanaema tegi nii. Kohtasin poes allahinnatult pisikesi kurgilapsi ja taipasin kohe, et just neist saaks juba hapukurki teha.

                                                                                                       1 kg lühikesi kurke
tillivarsi
mustsõstralehti
3 küüslauguküünt
2 sl soola
1 l külma vett

Soolast- veest lahus vala kurkidele- tillile- mustasõstralehtedele. Aseta peale raskus, et kurgid ikka vee all püsiksid.
Täna kolmas päev ja juba kergelt hapukad.




teisipäev, 3. juuni 2014

Äädikakartulid

Näppu juhtus Nami- namist huvitav kartuliretsept. Kuid- kas oleks pidanud kasutama kangemat äädikat või oli viga selles, et Jamie kartulid on meid ära hellitanud, aga loodetud emotsiooni see pannitäis mulle küll ei tekitanud. Kasutasin valgeveini äädikat, mis tundubki liiga lahja olevat. Keetmise ajal sain kassiga jalutamas käia- rõõm oli mõlemal.

Äädikakartulid.

1 kg varajasi kartuleid
2,5 dl õunaäädikat
tavalist jämedat meresoola ja meresoolahelbeid
2 - 3 sl võid
hakitud värsket murulauku
musta pipart
Valmistamine:
Pese kartulid hoolega, vajadusel lõika väiksemateks tükkideks. Pane potti kartulid, 2,5 dl äädikat, 1 sl meresoola. Lisa nii palju vett, et kartulid oleksid üleni veega kaetud (ca 2,5 cm vee all lausa). Kuumuta keemiseni, siis alanda kuumust ja keeda 20-25 minutit, kuni kartulid on pehmed. Nõruta hoolega, siis lõika kartulid pooleks. 

Kuumuta või suurel praepannil mõõdukalt tugeval kuumusel. Lisa kartulid, maitsesta soola ja pipraga. Prae, panni aeg-ajalt raputades, kuni kartulid on krõbedad ja kuldpruunid - umbes 8-10 minutit. 

Puista peale soolahelbeid ja hakitud murulauku ja serveeri.